Książę Andrzej rezygnuje z tytułu księcia Yorku
Książę Andrzej ogłosił w osobistym oświadczeniu, że rezygnuje ze swoich tytułów, w tym tytułu księcia Yorku.
Coraz częściej jest poddawany presji z powodu powiązań z przestępcą seksualnym Jeffreyem Epsteinem. Pałac Buckingham wzywany jest do podjęcia przeciwko niemu działań.
Wygląda na to, że w rezultacie książę podjął decyzję o dobrowolnym zrzeczeniu się swoich tytułów i rezygnacji z członkostwa w Orderze Podwiązki, najstarszym i najważniejszym zakonie rycerskim w Wielkiej Brytanii.
W swoim oświadczeniu stwierdził, że nadal „kategorycznie zaprzecza oskarżeniom skierowanym przeciwko mnie”.
„Po rozmowach z królem oraz moją najbliższą i dalszą rodziną doszliśmy do wniosku, że ciągłe oskarżenia pod moim adresem odciągają uwagę od pracy Jego Wysokości i rodziny królewskiej” – głosi oświadczenie księcia Andrzeja.
„Postanowiłem, jak zawsze, że na pierwszym miejscu postawię obowiązek wobec rodziny i kraju.
„Podtrzymuję swoją decyzję sprzed pięciu lat o wycofaniu się z życia publicznego.
„Za zgodą Jego Królewskiej Mości uważamy, że muszę teraz pójść o krok dalej. Dlatego nie będę już używać mojego tytułu ani nadanych mi zaszczytów. Jak już wcześniej powiedziałem, stanowczo zaprzeczam oskarżeniom pod moim adresem”.
Decyzja Andrzeja o zaprzestaniu używania swoich tytułów została podjęta po konsultacji z księciem Walii i królem.
Książę Andrzej w ostatnich latach musiał stawić czoła wielu skandalom , m.in. sprawie sądowej, w której zawarł ugodę z Virginią Giuffre , pytaniom o swoje finanse i powiązaniom z domniemanym chińskim szpiegiem.