Prace nad elektrownią wiatrową w Markbygden rozpoczęły się z pompą i uroczystymi okolicznościami w 2008 roku. W towarzystwie członków rodziny królewskiej i czołowych polityków ówczesna Minister Gospodarki Maud Olofsson miała zaszczyt wbić łopatę w ziemię. Entuzjazm był ogromny i w 2012 roku menadżer ds. energii w gminie Piteå, Erik Persson, powiedział, że „każdy Pitebo powinien świętować przy lampce i szampanie”.
Port zbożowy w Gdyni wydzierżawiony na 30 lat? „Sprzedajecie Polskę za półdarmo”
- Ludzie z PiS chcieli dokonać sabotażu i podłożyć bombę z opóźnionym zapłonem pod rząd formowany przez Donalda Tuska. Wskazali firmę, która ma wydzierżawić port zbożowy w Gdyni na 30 lat! Oni chcieli oddać na całe jedno pokolenie strategiczną inwestycje infrastruktury krytycznej, mającą wpływ na bezpieczeństwo Polski – grzmi poseł Koalicji Obywatelskiej, Michał Kołodziejczak.
Nie ma mowy o możliwości eksportu polskiego czy ukraińskiego zboża bez wpływu na terminal zbożowy. Terminal zbożowy był w ostatnich latach remontowany, a jego właścicielem jest Skarb Państwa. Nasze okno na świat ma zostać przekazane światowemu gigantowi, który odpowiada grubo za ponad połowę eksportu zbóż z Polski. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że tego sabotażu dokonać chcieli ci, którzy na ustach malują sobie patriotyzm gospodarczy i wytykają innym sprzedaż majątku narodowego. Czekam na oficjalne stanowisko rządu wskazujące na zerwanie przetargu – pisze Kołodziejczak w mediach społecznościowych