XIX. Wdzięczność Żydów polskich.
Przyznają Żydzi, że Polska była, w Europie jedynym państwem, obchodzącym się z nimi stale po ludzku.
Stosunek królów polskich do Żydów jest „tym więcej zastanowienia godnym - pisze dr. Ludwik Gumplowicz („Prawodawstwo polskie względem Żydów“), ponieważ zupełnie różny od stosunku panujących do Żydów w innych państwach Europy, a szczególnie w Niemczech. Tam Żydzi uważani byli, jako należący do majątku cesarzy, byli dobrem kameralnym, servi camerae cesarza.